Menu

Ve snaze dosáhnout standardní úpravy textů publikovaných v časopise Uměni prosíme autory o dodržování následujících zásad.

Zásady úpravy textů v časopise Umění

PDF

Editing Principles for Publications in Umění

PDF

Richtlinien zur Text Gestaltug

PDF

Postup přijetí článku do časopisu Umění/Art

Všechny nabídnuté příspěvky s výjimkou rubriky „recenze“ jsou před přijetím k publikování posuzovány v rámci několikastupňového procesu.

Jako první příspěvek posuzuje redakce, která hodnotí, zda text odpovídá tematickému zaměření časopisu a splňuje základní formální a obsahové nároky pro případné publikování.

Dále příspěvek hodnotí redakční rada, která se vyjadřuje k celkové odborné a formální kvalitě příspěvku a doporučuje případné recenzenty a recenzentky.

Třetím a nejdůležitějším krokem v hodnocení textu je oboustranně anonymní recenzní řízení.

V každém z těchto kroků může být text vrácen k dopracování, nebo zcela odmítnut. O přijetí nebo odmítnutí rukopisu informuje autory/autorky redakce.

Recenzní řízení

Rukopisy zaslané redakci k publikování jsou předkládány k hodnocení nejméně dvěma nezávislým recenzentům/recenzentkám, odborně se specializujícím na téma zpracované v předkládaném rukopisu. Recenzent/recenzentka nejsou s autorem/autorkou ve střetu zájmů (podrobně viz Publikační etika).

Recenzenty/recenzentky oslovuje výhradně redakce časopisu, a to na základě doporučení redakční rady. Recenzenti/recenzentky a autoři/autorky posuzovaných rukopisů zůstávají vůči sobě ve vzájemné anonymitě. Recenzní posudky jsou interním materiálem redakce a recenzent/recenzentka je odevzdává výhradně zástupci/zástupkyni redakce.

Recenzent/recenzentka nesmí poskytnutý text dále šířit, poskytovat dalším osobám nebo zneužít informace či poznatky v něm uvedené pro osobní nebo jiné účely.

K vypracování recenzního posudku je možné využít recenzní formulář poskytnutý redakcí. Standardní doba pro vypracování recenzního posudku je 2–4 týdny.

V posudku, případně v rukopisu hodnoceného textu, by měly být zřetelně uvedeny věcné i obecné připomínky recenzenta/recenzentky, včetně upozornění na chybějící významné publikace k danému tématu. V posudku musí být jasně konstatováno, zda a za jakých podmínek je text doporučen k publikování.

Výsledky recenzního řízení

S výsledky recenzního řízení seznamuje autory/autorky redakce.

Autoři/autorky mají povinnost reagovat na připomínky vzešlé z recenzního řízené a dle pokynů redakce provést v textu navržené úpravy. 

V případě, že se autor/autorka má věcné, relevantní důvody, proč konkrétním recenzním připomínkám nevyhovět, musí o tom informovat redakci, která v dané věci rozhodne o dalším postupu.

V případě, že autor/autorka nepovažuje recenzní posudek jako celek za věcně oprávněný, může adresovat své stanovisko šéfredaktorovi/šéfredaktorce. Ten/ta s tímto stanoviskem seznamují recenzenty/recenzentky a redakční radu. Redakční rada posléze rozhodne o dalším postupu.

Rozhodnutí redakční rady v podobných sporných případech je definitivní.

Poplatky a honoráře

Za podání, zpracování a publikování rukopisu nejsou účtovány žádné poplatky.

Za podání a publikování příspěvku nepřísluší autorům žádný honorář.

Zajištění licenčních práv k použitým ilustracím, překladu rukopisu do cizího jazyka a dalších náležitostí nezbytných k publikování příspěvku probíhá po dohodě s redakcí. Primárně se jedná o odpovědnost autora/autorky.

Open Access

Časopis Umění/Art vychází v režimu Libre Open Access. Jedná se o model vědecké komunikace, který zajišťuje bezplatný, okamžitý a on-line přístup k vědeckým článkům všem uživatelům bez rozdílu. Tento statut v sobě zahrnuje volné a neomezené čtení, stahování, kopírování, sdílení, ukládání, tištění, vyhledávání a hypertextové propojování za podmínek stanovaných licencí Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0: uveďte původ – neužívejte komerčně – nezpracovávejte). 

CC BY-NC-ND 4.0/mezinárodní jsou veřejně dostupné licenční podmínky, které definují rozsah pravomocí při nakládání s Dílem.
Podle této licence má kdokoliv oprávnění Dílo:

  • sdílet — rozmnožovat a distribuovat dílo prostřednictvím jakéhokoli média v jakémkoli formátu,
  • zařadit do souborného díla (např. zařadit dílo do sborníku),

a zároveň platí podmínky:

  • uvést původ – je vaší povinností uvést název díla, jméno autora, zdroj díla (časopis Umění/Art), označení použité licence (odkázat na plné znění veřejných licenčních podmínek CC BY-NC-ND 4.0 Mezinárodní),
  • neužívat dílo komerčně – je zakázáno užívat dílo pro komerční účely,
  • nezasahovat do díla — pokud dílo upravíte, doplníte nebo jinak změníte, nesmíte toto upravené dílo dále šířit.

Kompletní znění licenčních podmínek je uvedeno zde: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.cs.

Specifikace licenčních podmínek v časopisu Umění/Art
Nabídnutím příspěvku (dále jen „Dílo“) redakci časopisu Umění/Art poskytuje autor vydavateli, Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. (dále jen „Vydavatel“) licenci k Dílu za stanovených podmínek, které jsou plně v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon):

  1. Autor prohlašuje, že Dílo je původní a nebylo dosud veřejně publikováno, ani souběžně jinde k publikaci nabídnuto, s výjimkou sociálních sítí, které standardně slouží vědecké komunitě (např. ResearchGate, Academia.edu).
  2. Autor prohlašuje, že je skutečným autorem Díla a je oprávněn nabídnout Dílo redakci časopisu Umění/Art.
  3. V případě spoluautorského Díla autor prohlašuje, že spoluautory informoval o licenčních podmínkách a je oprávněn nabídnout Dílo redakci časopisu Umění/Art.
  4. V případě zaměstnaneckého díla autor prohlašuje, že informoval zaměstnavatele o licenčních podmínkách a je oprávněn nabídnout Dílo redakci časopisu Umění/Art.
  5. Autor souhlasí s tím, že v případě přijetí Díla k publikování v časopisu Umění/Art bude jeho Dílo dále šířeno pod licencí Creative Commons BY-NC-ND 4.0 Mezinárodní. Kompletní znění licenčních podmínek Creative Commons BY-NC-ND 4.0 Mezinárodní je dostupné zde: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.cs.
  6. Autor závazně prohlašuje, že poskytnutím licence Creative Commons nejsou porušena práva třetích osob, zejména, nikoliv však výlučně, zaměstnavatele, vydavatele díla, spoluautora díla či dalších nositelů majetkových práv. V případě, že by se toto prohlášení ukázalo nepravdivým, odpovídá autor za takto způsobenou újmu v plném rozsahu.
  7. Autor poskytuje Vydavateli bezúplatně nevýlučnou a nevýhradní licenci ke všem známým způsobům užití Díla (zejména k rozmnožování, rozšiřování a sdělování díla veřejnosti) a to na dobu trvání majetkových práv Díla.
  8. Autorovi je prostřednictvím repozitářů, osobních stránek, ResearchGate, Academia.edu apod. umožněna okamžitá autoarchivace vydavatelského postprintu. Autor je povinen současně odkázat na publikovanou verzi Díla včetně DOI.
  9. Autor souhlasí, že v případě publikování bude jeho Dílo otištěno na stránkách časopisu Umění/Art a současně bude zpřístupněno veřejně, zdarma a elektronicky v systému Kramerius Digitální knihovny Akademie věd ČR či v archivu digitalizovaných časopisů na webu Vydavatele.
  10. Autor souhlasí se zařazením Díla do vědeckých, bibliografických a citačních databází, digitálních knihoven a informačních systémů pro poskytování informačních služeb (např. CEEOL, JSTOR), v kterých bude časopis v budoucnu veden. Zároveň tím ale pro Vydavatele nevzniká povinnost toto svolení na zařazení Díla do databází a informačních systémů využít.

Publikační etika

Publikační etika časopisu Umění/Art se řídí mezinárodními standardy pro redaktory a autory a doporučenými postupy Výboru pro etiku publikování (COPE) pro editory, autory, recenzenty a redakční radu. Cílem publikační etiky je předejít protiprávním a neetickým postupům ve všech fázích přípravy časopisu.

Povinnosti redakce

Redakce

  • odpovídá za celkový obsah časopisu, jeho odborné zaměření a za kvalitu publikovaných příspěvků;
  • předchází případnému střetu zájmů autorů a recenzentů a zajišťuje pro všechny strany oboustrannou anonymitu;
  • upravuje texty po jazykové a stylistické stránce a navrhuje věcné doplňky a úpravy; respektuje při tom autorský a literární styl autora/autorky článku, pokud se neodchyluje od standardů odborného textu;
  • zachovává objektivitu a nepředpojatost, se zaslanými příspěvky zachází jako s důvěrným materiálem, kromě recenzentů a redakční rady je neposkytuje žádné další straně;
  • připravuje podklady pro jednání redakční rady časopisu, předkládá jí k posouzení obdržené rukopisy a návrhy na editovaná čísla, informuje jí o případných odvoláních autorů/autorek proti připomínkám z recenzního řízení a dalších sporných záležitostech;
  • nepřijímá k redakčnímu zpracování rukopis, u něhož je podezření, že není původní, je výsledkem plagiátorství nebo jiným výrazným způsobem porušuje publikační etiku časopisu.

Povinnosti autorů/autorek

Autoři/autorky

  • garantují, že text nenabídli souběžně jinému periodiku a že totožný nebo významně podobný text nebyl publikován již jinde. Dále garantují, že jejich příspěvek není plagiátem ani redundancí (nadbytečné opakování pasáží z vlastních prací);
  • drží autorská práva k nabídnutému textu;
  • vůči redakci nevystupují anonymně a spolu s rukopisem svého textu dávají k dispozici i své kontaktní údaje pro další komunikaci s redakcí. Povinností autorů je reagovat na připomínky recenzentů a na základě těchto připomínek provést navržené úpravy. V případě, že autor nepovažuje doporučení recenzentů za věcně oprávněná, má právo své stanovisko adresovat šéfredaktorovi/šéfredaktorce. Ten/ta s tímto stanoviskem seznamují recenzenty a redakční radu;
  • jsou povinni uvádět zdroje pro každou obrazovou přílohu, kterou hodlají publikovat jako součást příspěvku;
  • jsou povinni zajistit licenci na publikování obrazové přílohy, nebo se na sjednání licence s dostatečným předstihem dohodnout s redakcí;
  • jsou povinni uvádět institucionální dedikaci a grantovou či jinou podporu, díky níž článek vznikl.

Jako součást autorského kolektivu mohou být uvedeni jen členové/členky významně přispívající k dosažení předkládaných výsledků výzkumu, tj. splňující jedno nebo obě z následujících kritérií:

  • významný podíl na koncepci článku, získání dat, analýza a interpretace dat;
  • podíl na vypracování článku nebo jeho kritická revize (intelektuální vklad).

Bez nároků na uznání autorství je podíl na získávání finančních prostředků, shromažďování údajů, obecný dohled nad výzkumnou skupinou, uplatňování tzv. připsaného nebo čestného autorství (gift/honorary authorship).

Povinnosti recenzentů/recenzentek

Recenzenti/recenzentky musí zachovávat objektivitu a posuzovat texty věcně a nezaujatě. Názory a připomínky vůči recenzovanému textu musí podložit jasně vysvětlujícími argumenty. V případě, že se recenzent/recenzentka nachází ve střetu zájmů, musí na něj včas redakci časopisu upozornit a odstoupit od vypracování posudku. Za střet zájmů se považuje:

  • úzce pracovní, institucionální nebo osobní vazba recenzenta k autorovi nebo některému z členů autorského týmu (oba jsou pracovně vázáni na stejnou instituci);
  • spolupráce na daném projektu v uplynulých několika letech;
  • profesionální, finanční nebo osobní prospěch recenzenta ze schválení nebo odmítnutí recenzovaného příspěvku.

Recenzenti/recenzentky

  • mají povinnost upozornit redakci, pokud mají podezření, že recenzovaný text je výsledkem plagiátorství nebo jiného neetického publikačního postupu;
  • dodržují pokyny redakce a včetně stanovených termínů;
  • zacházejí s posuzovanými příspěvky jako s důvěrnými – poskytnutý text ani obrazové přílohy nesmějí dále šířit a poskytovat dalším osobám a nesmějí zneužít informace či poznatky v něm uvedené pro osobní nebo jiné účely;
  • kromě věcných i obecných připomínek k textu jednoznačně uvádějí, zda a za jakých podmínek doporučují hodnocený text k publikování.

Jaký je v časopise Umění postup při přijímání článků, zpráv nebo příspěvků do rubriky archiv?

Redakce po konzultaci se členy redakční rady zadává texty k odbornému recenzování, a to zpravidla dvěma recenzentům, v případě protikladných posudků pak dalšímu. Recenzenti zůstávají pro autory v anonymitě. Samozřejmě nesmějí být z téhož pracoviště jako autor. V případě příspěvků odevzdaných ve světových jazycích spolupracuje redakce také s recenzenty ze zahraničí. O přijetí, nebo zamítnutí textu rozhoduje v poslední instanci redakční rada.

Jaký rozsah by měl mít ideální text pro Umění, kolik obrázků lze k jednomu příspěvku maximálně připojit?

Ideální článek má přibližně 20 normostran (1 NS = 1800 znaků včetně mezer, nebo 300 slov) a poznámky. Text může být kratší i delší, neměl by však přesáhnout 30–35 normostran. K příspěvku lze připojit maximálně 18 obrázků. Ke každému příspěvku (kromě recenzí) autor přikládá české resumé v rozsahu 1 normostrany (ne delší!), jehož překlad do angličtiny zajistí redakce.

Jak funguje rubrika recenzí?

Knihy k recenzování v časopise Umění a jejich recenzenty vybírá a oslovuje redakce po dohodě s redakční radou. Jména recenzentů se do doby otištění recenze nesdělují. Čtenáři mohou redakci zasílat tipy na aktuální publikace k recenzování, ať se již psaní recenze chtějí ujmout sami, či nikoli. Po výběru titulu a recenzenta redakce předá autorovi – má-li zájem – zdarma výtisk recenzované publikace. Seznam knih vybraných k recenzování je publikován na webu v sekci aktualit.

Recenzent má na dodání textu lhůtu 3–4 měsíce. Rozsah recenze by se měl pohybovat mezi 5 až 8 normostranami (1 NS = 1800 znaků). Text lze v odůvodnitelných případech doprovodit 1–2 obrázky. V jedné recenzi je možno současně recenzovat více titulů (2–3). Nedodá-li autor recenzi včas, je povinen redakci vrátit výtisk knihy v původním stavu, tzn. nepočmáraný, nepomačkaný a jiným způsobem neznehodnocený. Od dodání recenze k jejímu publikování většinou neuplyne delší doba než 6 měsíců.

Kdo překládá texty pro Umění, kdo překlady platí?

Otázku překladu je dobré předem konzultovat s redakcí: je pravidlem, že příspěvky pro Umění překládají rodilí mluvčí, kteří se specializují na odborné texty humanitních oborů. Řešitelé grantů většinou hradí překlad z grantových prostředků, ostatním autorům se překlad platí z rozpočtu časopisu Umění, pokud je dotyčný text doporučen k cizojazyčnému publikování redakční radou.

Kdo zajišťuje obrázky, kdo je platí?

Autor navrhuje obrazovou přílohu v součinnosti s redakcí. Dodává přesné popisky se všemi požadovanými údaji a alespoň orientační obrázky. Pokud příspěvek vykazuje v grantovém projektu, reprodukce buď úplně, nebo částečně platí. V ostatních případech se reprodukce hradí po dohodě s redakcí z rozpočtu Umění. Má-li některé obrázky objednat přímo redakce Umění, musí od autorů dostat jasné podklady včetně adres institucí a inventárních čísel.

Jaké požadavky mají splňovat naskenované předlohy k reprodukcím, které autor dodává?

Předlohy pro obrázky by měly být v následující kvalitě:

barevné a černobílé (stupně šedi – tj. černobílé snímky) obrázky:
– celostránkový obrázek (přes dva sloupce či na spadávku): šířka min. 2400
pixelů, respektive šířka 210 mm při rozlišení 300 dpi
– obrázek na šířku sloupce: šířka min. 1000 pixelů, respektive 85 mm při
rozlišení 300 dpi

perokresby (čárová grafika)
– celostránkový obrázek (přes dva sloupce či na spadávku): šířka min. 9000
pixelů, respektive šířka 210 mm při rozlišení 1200 dpi
– obrázek na šířku sloupce: šířka min. 4000 pixelů, respektive 85 mm při
rozlišení 1200 dpi

Fotografie/skeny prosíme nijak neupravovat. Předlohy s výrazným rastrem (= nebezpečí moiré) naskenovat v co nejvyšším rozlišení nebo raději poskytnout k naskenování redakci.

Honorují se texty v Umění?

Ne.